Da li mlekarima do kraja leta preti kolaps?

Tema

Slika uzgajivača koji prosipaju svoje mleko “tresla” je srpsku poljoprivredu prethodnih meseci. U blažoj varijanti mleko su zbog zatvaranja otkupnih mesta poklanjali prolaznicima na ulici.

Odluka Vlade Srbije da uvede prelevmane na uvoz mleka i kiselomlečnih proizvoda kako bi zaštitila domaću proizvodnju od prekomernog uvoza, ohrabrila je početkom juna proizvođače “da se bar nešto dešava”. Poznavaoci prilika ipak, smatraju da to neće rešiti problem mlekara.

Otkupne cene mleka padaju, a prerađivači nastavljaju da otkazuju kupovinu pod različitim izgovorima. - Kriza u stočarstvu je u ovom momentu nesaglediva jer svakim danom prerađivači prestaju sa otkupom sirovog mleka, smanjuju otkupne cene koje više ne mogu pokriti ni cenu koštanja proizvodnje – kažu nam u Centralnoj asocijaciji proizvođača mleka Vojvodine. U ovom udruženju smatraju da vladina mera kasni najmanje pola godine i da su takse nedovoljne da zaštite domaću proizvodnju sirovog mleka jer nisu uvedeni prelevmani na uvoz mleka u prahu, kondenzovanog mleka i maslaca koji najviše ugrožava domaću proizvodnju.

- Ova mera niti je dovoljna, niti je stigla na vreme jer su konditori, a i prerađivači, navukli dovoljne količine na lagere. Najbitnije prelevmane Srbija nije uvela i ove mere su identične sa situacijom u kojoj vam ja govorim da mi se ruši kuća i pada krov na glavu, a vi kažete: “Evo stižem da obrišem prašinu” – kaže predsednica ovog udruženja Sanja Bugarski.

Enormni uvoz mleka u prahu i maslaca “na snazi je” od oktobra 2014. Povećanje problema dodatno je pospešila odluka Brisela da ukine kvote za proizvodnju mleka, kao i evropske sankcije Rusiji. Ova zemlja uvela je zabranu uvoza roba iz EU, pa i mleka koje je većim delom završilo na tržištu koje smo mi snabdevali po damping cenama, te se ubrzo stvorio višak mleka što je prerađivače prisililo da smanje otkup sirovog mleka od domaćih farmera.

- Sve to pomešano sa hroničnom besparicom potrošača proizvešće totalni kolaps ove grane poljoprivrede već do kraja ovog leta – upozoravaju u Asocijaciji proizvođača.

U Grupaciji mlekarske industrije PKS ističu da se zaštitom domaćeg tržišta uvođenjem prelevmana štiti primarna proizvodnja mleka u prvoj fazi, ali da su neophodne adekvatne mere poljoprivredne politike koje će omogućiti da se poslovanje proizvođača mleka vrši na rentabilnoj osnovi, što bi dovelo do mogućnosti da se domaći prerađivači takmiče sa ponudom iz uvoza.

Izvor: ekapija