PROMET ROBA NA PRODUKTNOJ BERZI od 04. do 06. maja 2011. godine

Tema

Najvažnije iz protekle nedelje:
- Slab promet
- Pad cena žitarica

Ovonedeljni berzanski promet količinski posmatrano je iznosio 450 tona robe, pri čemu je njegova finansijska vrednost bila 11.450.500,00 dinara. Navedeni podaci se nikako ne mogu uzeti kao reprezentativni, pre svega zbog smanjenog broja radnih dana. Naravno, manji broj radnih dana nije razlog za ipak slab promet tokom preostala tri radna dana. Osnovni razlog ovakvog prometa je pre svega kretanje na deviznom tržištu, gde dinar sve više jača svoju poziciju, tako da je i nakon prelaska psihološke barijere od 100 dinara za jedan evro, on i dalje nastavio svoj rast, da bi na današnji dan vredeo 99,2973 dinara za 1€. Ovome se naravno trebaju dodati i specifičnosti koje se tiču svake žitarice i uljarice ponaosob.

      Gore pomenutim obimom prometa je nastavljen pad iz prošle nedelje, koji je takođe bio veoma skroman. Upoređujući ovonedeljni promet sa prometom iz prethodne nedelje dolazi se do podataka da je ovonedeljni promet slabiji za 14,45%, dok je finansijska vrednost niža za 23,53 procentna poena.
      Sve veća ponuda prirodno suvog kukuruza, u kome se procenat vlage približava onom propisanom u JUS standardu, uz već pomenuta dešavanja na deviznom tržištu su dovela do pada cene kukuruza. Količina od 300 tona, koja je istrgovana na organizovanom berzanskom tržištu, je postigla cenu od 22,15 din/kg sa PDV-om, što iznosi 20,51 din/kg bez PDV-a. Ovim je prekinut rast cene kukuruza koji je otpočeo sredinom marta, kada je 1 kg veštački sušenog kukuruza vredeo 19,21 din/kg bez PDV-a, a kome je maksimalna cena, postignuta prošle nedelje, iznosila 21,50 din/kg bez PDV-a.
      Svima već poznata situacija na tržištu pšenice je doprinela padu njene cena. Tokom ove nedelje je potpisan samo jedan ugovor na 100 tona za ovu žitaricu i to po ceni 29,70 din/kg sa PDV-om (27,50 din/kg bez PDV-a), što predstavlja pad vrednost od 1,79% u odnosu na poslednju postignutu cenu na berzi. Signali koji stižu sa tržišta govore da je realna cena pšenice ispod gore navedene, a pomenuta količina je postigla datu vrednost pre svega zbog odličnog kvaliteta zrna i pogodnog pariteta.
      Postignut je i jedan ugovor na zrno soje po 36,72 din/kg sa PDV-om (34,00 din/bez PDV-a), sa napomenom da je ugovoreno odloženo plaćanje u roku od 15 dana od datuma preuzimanja.