PROMET ROBA NA PRODUKTNOJ BERZI od 04. do 08. juna 2012. godine

Tema

Najvažnije iz protekle nedelje:
- Rast cene pšenice
- Pad cene kukuruza
- Blagi pad cene soje

Spot tržište je relativno mirno, dok su terminske kupovine mnogo privlačnije za tražnju u ovom trenutku. Od ukupno 5.525 tona robe koliko se prometovalo preko novosadske berze u protekloj nedelji, čak 4.200 tona se odnosi na terminsko trgovanje ili 76 % od ukupnog prometa. Količinski obim prometa u odnosu na prethodnu nedelju je tačno duplo veći. Vrednost robe koja je bila predmet prošlonedeljnog trgovanja iznosila je 65.765.897 dinara što je porast u odnosu na prethodnu nedelju od 90,71 %.

      Srpska pšenica iz godine u godinu ima sve manji izvozni kapacitet, te tako i razloge njenog tržišnog ponašanja treba prevashodno tražiti na domaćem terenu. Protekle nedelje realizovana je cena od 25,49 din/kg (23,60 bez PDV), što je za 3,68% više od prosečne cene trgovanja iz prethodne nedelje. Zalihe hlebnog žita su sve tanje i ove robe je sve manje u ponudi, dok su sa druge strane vrlo neizvesne prognoze o ukupnom prinosu nove pšenice. To su trenutno dva najveća cenovna pokretača na ovom tržištu koji jednostavno guraju cenu na gore. Vrlo snažan cenovni amortizer jeste interventna prodaja pšenice od strane države po ceni od 20,00 din/kg i to je isključivi razlog što cena na tržištu nije još veća. Ovakav intervecijski mehanizam se za sada pokazao vrlo efikasnim u odbrani cene brašna, odnosno hleba. Na terminskom tržištu cena pšenice novog roda je protekle nedelje iznosila 18,85 din/kg (17,45 bez PDV).
      Tržište kukuruza je neuobičajeno pasivno. Trenutna dešavanja na međunaordim tržištima ne idu na ruku našim izvoznicima. Zalihe uticajnih kupaca na svetskom tržištu su relativno velike, cena na svetskim berzama je u blagom padu, što podgrejano očekivanjima rekordnog roda smiruje cenu ove robe i na našem tržištu. Najnoviji nagoveštaji izlaska evrozone iz krize i blagi oporavak cene nafte, ulivaju nadu da će se i tražnja oporaviti, što bi ponovo generisalo rast cene na svetskim tržištima. Cena kukuruza kod nas je iznosila 21,73 din/kg (20,12 bez PDV), što je pad prema ceni iz prethodne nedelje za 0,87%. Međutim, najavu daljih dešavanja na ovom tržištu možda najbolje daje podatak da je poslednji nedeljni ugovor u trgovanju kukuruzom realizovan po ceni od svega 19,30 din/kg bez PDV. To je povratak na nivo cene još od početka aprila.
      Cena soje je posle višemesečnog kontinuiranog rasta, protekle nedelje u blagom padu. Ovom robom se trgovalo prosečno po ceni od 57,06 din/kg (52,83 bez PDV). To je za 0,73% niža cene od realzovane cene u prethodnoj nedelji. Prognoze da bi rekordna cena iz prethodne nedelje ujedno mogla da bude i cenovni pik za ovu ekonomsku godinu za sada se obistinjuju. Soja novog roda se prodavala po prosečnoj ceni od 41,15 din/kg (38,10 bez PDV).
      Objava cenovnika najvećih prerađivača soje u Srbiji ubrzala je trgovanje sojinom sačmom. Na bazi 6 zaključenih kupoprodajnih ugovora prosečna cena trgovanja sojinom sačmom 44% proteina je iznosila 50,86 din/kg bez PDV ili za 4,86% više nego prethodne nedelje.
      Da tovljačima stoke neće biti lako da zatvore svoju kalkulaciju ukazuje i činjenica da je najveći rast cene u protekloj nedelji imala suncokretova sačma 33% proteina čija je prosečna cena od 26,50 din/kg (22,46 bez PDV) u porastu u odnosu na prethodnu nedelju za ogromnih 16,38%.