PROMET ROBA NA PRODUKTNOJ BERZI od 05. do 09. matra 2012. godine

Tema

Najvažnije iz protekle nedelje:
- Pad cene pšenice
- Blagi rast cene kukuruza

Sve češčim pojavljivanjem na organizovanom berzanskom tržištu u Novom Sadu, trgovci kao da se utrkuju da nadoknade ono što su propustili u februaru mesecu. Ukupno 23 zaključenih ugovora , promet od 3.471 tone robe što je za 105,38% više nego prethodne nedelje i finansijski obim prometa u vrednosti 74.418.110,00 dinara odnosno 103,67% više od ukupne vrednosti prometa u prethodnoj nedelji jasno argumentuju prethodni zaključak.       

      Država je svojim nastupom na tržištu postigla osnovni cilj : tržište žitarica je stabilizovano. Sa druge strane, oni kupci koji nisu u okviru kriterijuma dve Vladine uredbe o prodaji pšenice i kukuruza, pronašli su svoj interes na tržištu izvan te ponude, tako da se stiče utisak da su se trenutno na tržištu stekle mnoge okolnosti koje velikom broju učesnika idu na ruku, što se po prisutnostu u trgovanju može i videti.
      Prvi put od početka godine prosečna nedeljna cena trgovanja pšenice je u padu. Cena od 24,02 din/kg (22,24 bez PDV) koliko je u proseku koštala pšenica u nedelji za nama za 0,70% je niža od prosečne cene iz prethodne nedelje. Pad je mali, ali sada je već sasvim jasno da je ovo tržište stabilizovano do te mere da je realnije očekivati stagnaciju ili pad cene nego rast kakav je bio u prethodna dva meseca.
     Ukupno 2.246 tona kukuruza je prodato preko berze u Novom Sadu u protekloj nedelji. Ovaj podatak se odnosi na trgovanje izvan državne ponude i sam po sebi nije neuobičajen. Ono što jeste vredno komentara u vezi ovog podatka jeste činjenica da su svi kupci kukuruza praktično trgovci i to uglavnom izvoznici. Sa druge strane, 3.350 tona kukuruza je država u skladu sa uredbom Vlade prodala mešaonama stočne hrane. Svako je našao svoju dobru računicu. Nešto skuplji kukuruz od onoga što nudi dražava i dalje sasvim odgovara izvoznicima, dok cena od 18,00 din/kg iz interventne prodaje, odgovara proizvođačima stočne hrane, tako da trenutno tržište kukuruza sasvim dobro funkcioniše na oba koloseka. Inače, prosečna cena trgovanja u protekloj nedelji je iznosila 19,66 din/kg (18,21 bez PDV), a to je za minimalnih 0,17% veća cena od proseka iz prethodne nedelje.
      Vrlo indikativan podatak nam stiže sa Bloomberga, jednog od najuticajnijih svetskih informacionih servisa, o očekivanjima da će se svet do jeseni ove godine, suočiti sa najnižim nivoom svetskih zaliha kukuruza još od 1974. godine. Treba li jačeg podsticaja za cenovni rast na ovom tržištu?
      Od ostalih roba u proteklom nedeljnom izveštajnom periodu preko „Produktne berze“ se trgovalo još sojinom sačmom 44% proteina po ceni od 45,19 din/kg (38,30 bez PDV) i stočnim brašnom po ceni od 18,70 din/kg ( 15,85 bez PDV). Cene obe robe su u odnosu na prethodno trgovanje u porastu. Sojina sačma za 6,91%, a stočno brašno za 9,31%.