PROMET ROBA NA PRODUKTNOJ BERZI od 16. do 20. januara 2012. godine

Tema

Najvažnije iz protekle nedelje:
- blagi rast cene pšenice
- nastavak rasta cene kukuruza

Tržište na „Produktnoj berzi“ je uhvatilo dobar ritam od samog početka godine. Frekventnost trgovanja raste, obim prometa takođe, a što je najvažnije i cene su u istom trendu. Stiče se utisak da i ponuda i tražnja sve jasnije definišu svoje tržišne potrebe pa se sve češće pronalaze u međusobnom sučeljavanju na tržištu. Posledica takve situacije jeste količinski promet koji je realizovan protekle nedelje i koji je iznosio 2.158 tona robe, što je rast od 4,60% u odnosu na prethodnu nedelju. Finansijska vrednost prometa takođe je u porastu u odnosu na prethodnu nedelju i to za 6,09%, a iznosila je 41.227.940,00 dinara.

Nastavak rasta cene kukuruza ipak je u ovom momentu blago iznenađenje. Iznenađenje je utoliko koliko je potcenjena činjenica da je zbog niskog vodostaja Dunava ovo tržište ipak bilo isuviše dugo pasivno. Ponovnim otvaranjem plovnog puta, bitno je povećana tražnja što je bio više nego dovoljan razlog da cena poraste, pa čak možda i više nego što bi izvoznici u nekoj svojoj kalkulaciji mogli da podnesu. U toku protekle nedelje preko berze je zaključeno čak 17 kupoprodajnih ugovora na osnovu kojih je izvedena prosečna cena trgovanja od 18,57 din/kg (17,20 bez DV), što je u odnosu na prosečnu cenu iz prethodne nedelje porast od 3,11%. Cena kukuruza je tokom nedelje varirala u vrlo uskom okviru između 17,10 din/kg bez PDV, pa do 17,30 din/kg. Ovaj podatak ipak nameće zaključak da se ovo tržište polako stabilizuje što bi moglo da otvori mperspektive za dugoročniju strategiju tržišnih učesnika u trgovanju ovom robom.

Posle velikih cenovnih oscilacija u prvoj nedelji 2012. godine, tržište pšenice se prividno stabilizovalo. Svi kupoprodajni ugovori u protekloj nedelji su zaključeni po ceni od 21,38 din/kg (19,80 bez PDV), što je u odnosu na prethodnu nedelju rast od 1,17%. Međutim, vrlo je indikativno da na samom kraju nedelje ponuda nije odreagovala na zahteve tražnje za kupovinu po ceni od čak 20,60 din/kg bez PDV.

U kontekstu svih ovih dešavanja na tržištu žitarica svakako treba uzeti u obzir da je poljuljana stabilnost domaće valute i da bi to između ostalih mogao biti jedan od mogućih generatora rasta cene žitarica u narednom periodu.

Cena soja svojim postepenim rastom iz nedelje u nedelju ponovo dobija epitet pouzdane i profitabilne poljoprivredne kulture. Protekle nedelje soja je prodavana po ceni od 39,42 din/kg (36,50 bez PDV), što je rast u odnosu na prethodno trgovanje od 2,39%.