Stanje na stocnim pijacama i klanicama u maju 2009.godine

Tema

- Na vecini stocnih pijaca u Srbiji smanjen je broj grla svih kategorija goveda koji se prodavao u odnosu na april.
- Obim ponude i prodaje prasadi obe kategorije u zabeležen je u maju na vecini pijaca žive stoke u Srbiji u odnosu na predhodni mesec.
- Broj jagnjadi za prodaju je na vecini stocnih pijaca širom Srbije bio na prošlomesecnom nivou, a obim tražnje je bio znatno manji u odnosu na april. Jedino je veci promet u ovoj kategoriji ovaca evidentiran u prvoj nedelji proteklog meseca. Ponuda i tražnja ovaca, dviski, šilježadi i ovnova za priplod bili su na prosecnom nivou.Telad telesne mase do 160 kilograma SM rase, su se tokom maja mogla pazariti po ceni koja je varirala od minimalnih 230 din/kg u Požarevcu do maksimalnih 300 u Obrenovcu ali je ipak dominirao iznos od 270 din/kg što ukazuje na cinjenicu da je došlo do pada cene u odnosu na april za 10 din/kg. Grla iste telesne mase HF rase su se prodavala po ceni od 210 do 250 din/kg, ali je najcešci iznos bio 230 din/kg što je za 20 din/kg niža cena u odnosu na predhodni mesec.
Slabija ponuda i tražnja junadi do 300 kilograma telesne mase SM i HF rase u poredjenju sa aprilom, a dominantna cena je u zavisnosti od rase varirala pa je kod grla HF rase postignut iznos od 140 do 150 din/kg, dok je dominantna cena grla SM rase bila 170 din/kg, što ukazuje na pad cene za 10 din/kg u odnosu na april.
Kod tovne junadi preko 480 kilograma situacija je slicna kategoriji junadi do 300 kg telesne mase u pogledu ponude i tražnje, a dominantna cena je iznosila 170 dinara za kilogram žive mere što je za cak 20 din/kg niža cena u odnosu na prošli mesec. Razlog treba tražiti u porastu cena komponenti za spravljanje stocne hrane u ovom periodu i slabije interesovanje kupaca.
Krave za klanje HF rase su se mogle kupiti na pijacama u Sremskoj Mitrovici, Kikindi i Novom Sadu po dominantnoj ceni od 80 do 90 din/kg, dok su se grla SM rase prodavala na više stocnih pijaca u Srbiji po najcešcoj ceni od 100 din/kg.
Prodajna cena grla telesne mase do 15 kilograma zadržala je prošlomesecni nivo i iznosila je 250 din/kg. Grla do 25 kilograma su se najcešce prodavala po ceni od 230 din/kg kao i u aprilu.
Broj tovnih svinja koji je bio u ponudi varirao je od pijace do pijace, kao i cena grla od 80 do 130 kilograma koja se kretala od 120 do 160 din/kg. Dominantna cena je kao i u aprilu iznosila 140 din/kg. Najcešca prodajna cena tovljenika preko 130 kg iznosila je 130 din/kg, što je u odnosu na predhodni mesec rast u proseku za 10 din/kg.
Trend pada obima ponude i tražnje krmaca za klanje iz aprila nastavljen je i u maju. Prodajna cena ove kategorije svinja varirala je od 80 do 130 din/kg, ali se promet ipak odvijao najcešce po ceni od 100 do 120 din/kg u zavisnosti od kvaliteta grla.
Prodajna cena jagnjadi je zbog znatno manjeg obima prodaje u odnosu na predhodni mesec bila u padu pa je u maju dominirao iznos od 200 din/kg što je za 20 din/kg niža cena u odnosu na april.
Prodajna cena po kojoj su se mogle pazariti ovce je varirala od 80 do 120 din/kg, ali dominirao iznos od 100 din/kg. Najcešca prodajna cena ovnova za priplod iznosila je 130 din/kg.
Dominantna cena po kojoj su se mogla pazariti šilježad i dviske je na vecini stocnih pijaca iznosila 160 din/kg, a kvalitet ponudjenih grla obe kategorije ovaca bio je na zavidnom nivou.
Nastavljen je trend slabe ponude i tražnje jaradi i koza i prodaja je evidentirana na jedanaest stocnih pijaca. Dominantna prodajna cena jaradi bila je niža za 10 din/kg u odnosu na april i iznosila je 180 din/kg, a nejcešca cena koza iznosila je 100 din/kg.