PROMET ROBA NA PRODUKTNOJ BERZI od 09. do 13. jula 2012. godine

Tema

Najvažnije iz protekle nedelje:
- Rast cene kukuruza
- Rast cene pšenice
- Rekordna cena soje

Prosečne nedeljne cene tri najznačajnije primarne poljoprivredne kulture: pšenice, kukuruza i soje u proteklom nedeljnom periodu su dostigle svoj ovogodišnji maksimum. Sinhronizovani rast cena ovih roba vrlo eksplicitno otvara pitanje da li ćemo i narednu ekonomsku 2012/13. godinu imati kao godinu skupe hrane. Količinski obim prometa od 2.521 tona robe, kao i njena finansijska vrednost koja je iznosila 73.514.520,00 dinara više su nego deset puta veći od upoređujućih podataka iz prethodne nedelje. Dobre cene za vlasnike robe sa jedne strane i strah kupaca od mogućeg daljeg rasta cena razlog su znatno intenzivnijeg trgovanja.

      Kada cena neke robe zabeleži nedeljni rast od 15,06% koliko je iznosio rast cene kukuruza u protekloj nedelji na „Produktnoj berzi“, onda je jasno da su na sceni bili vrlo uticajni tržišni faktori i snažni cenovni pokretači. Ovoga puta ti pokretači se nalaze na strani ponude. Ekstremno visoke temperature i nezapamćene suše kako u svetu, tako i kod nas, bitno su umanjili prognoze oko novog roda kukuruza, te tako i tržišna očekivanja idu u pravcu rasta cene kako na referentnim međunarodnim tržištima, tako i kod nas. U jednom trenutku cena je došla do nivoa 25,00 din/kg bez PDV. Kada je postalo jasno da ova ipak previsoka cena nema perspektivu, pogotovo ne kod izvoznika, krajem nedelje ona je počela blago da pada pa je trgovanje zatvoreno sa cenom od 23,50 din/kg bez PDV. Inače, prosečna cena trgovanja iznosila je 26,08 din/kg ( 24,15 bez PDV).
      Kako se sistematizuju konačni podaci o žetvi pšenice, tako se i tržište sve preciznije definiše. Naime, kada procene i prognoze zamene tačni bilansni podaci, tada nema mnogo nepoznanica i tržište se stabilizuje. Na berzanskom tržištu kod nas cena hlebnog žita se stabilizovala oko gravitacione cene na nivou od 23,00 din/kg bez PDV. Prosečna cena trgovanja u nedelji za nama je iznosila 24,89 din/kg ( 23,05 bez PDV), što je za 2,42% veća cena nego prethodne nedelje.
      Soja ruši sve rekorde. Cena po kojoj je zatvoreno prošlonedeljno trgovanje je iznosila 60,48 din/kg (56,00 bez PDV). To je apsolutni cenovni rekord od kada se prati cena ove robe na našem tržištu. Rekord je ne samo u nominalnoj dinarskoj vrednosti, već i kada se ta cena indeksira u dolare. Dakle, izraženo u dolarima cena je 594 dolara po toni, čime je oboren rekord iz juna 2009. godine. Prosečna cena soje je iznosila protekle nedelje 59,54 din/kg (55,13 bez PDV). U odnosu na prosečnu cenu iz prethodne nedelje to je rast za 4,02%.
       Još jedna roba iz soja kompleksa beleži rekordnu cenu. To je sojina sačma sa 44% proteina čija je prosečna cena od 55,00 din/kg bez PDV u porastu za 9,25% u odnosu na cenu iz prethodne nedelje.
      Da briga tovljačima stoke bude kompletna, potrudile su se još dve robe. To su suncokretova sačma čija je cena iznosila protekle nedelje 25,80 din/kg bez PDV što je porast od 14,87% u odnosu na poslednju trgovanu cenu preko berze, kao i stočno brašno čija je cena takođe u očiglednom porastu, a iznoslia je 21,05 din/kg bez PDV.