Preduzete mere protiv svinjske kuge

Tema

Uprava za veterinu preduzela je sve mere kako se svinjska kuga, koja se pojavila u Rumuniji, ne bi proširila i na Srbiju. U toku dana će na graničnim prelazima ka Rumuniji biti postavljene barijere za dezinfekciju, a veterinarske službe i inspekcije u pograničnim zonama vrše pojačani nadzor. U Upravi za veterinu Ministarstva poljoprivrede Srbije ističu i da su svinje u Srbiji vakcinisane protiv te bolesti, tako da ne mogu da se zaraze.
Zahvaljujući dvadesetčetvoročasovnom nadzoru i sistemu obaveštavanja Međunarodne organizacije za praćenje zaraznih bolesti, OIE, Srbiju pojava svinjske kuge u Rumuniji nije iznenadila. "Odmah je jutros javljeno, biće postavljene dez-barijere da bi u graničnom prometu stanovništva bilo onemogućeno prenošenje zaraze jer se radi o virusnoj bolesti", kaže on. "Drugi stepen su instituti, veterinarska služba i veterinarska inspekcija koje u pograničnoj zoni već imaju informaciju o tome da vrše pojačani nadzor nad kretanjem životinja i kontroli zdravstvenog stanja životinja, tako da smo potpuno spremni za ovakve situacije jer vršimo permanentni dvadesetčetvoročasovni nadzor". Direktor Uprave za veterinu objašnjava i da Srbija vakciniše svinje protiv kuge, tako da one i nisu u opasnosti da se zaraze:
"U tom smo smislu potpuno bezbedni. Sledeći korak koji je učinjen jeste da se automatski koristi mogućnost nedavanja rešenja, to jest dozvola za uvoz svinja iz zemalja u kojima ima svinjske kuge, u ovom slučaju to je Rumunija, tako da je kompletna situacija pod kontorlom. Nije zastrašujuća, jeste zabrinjavajuća, ali je to za nas u veterinarskoj Upravi redovna situacija, mi permanentno pratimo kretanje svih zaraza u Evropi i svetu", dodaje Marinković.
U rumunskoj županiji Timiš će zbog pojave svinjske kuge biti uništeno oko 20.000 svinja, a 25 farmi američkog koncerna Smitfild, na kojima se kuga i pojavila, izolovane su radi daljih analiza.
O pojavi te bolesti je, osim zemalja koje se graniče sa Rumunijom, obaveštena i Evropska komisija u Briselu