Promet robe na produktnoj berzi u Novom Sadu u periodu od 24 do 28.novembra 2008.godine

Tema

Poslednja nedelja novembra svojim skromnim prometom od 1.197 tona robe stavila je tacku na rekordno mali mesecni ovogodišnji promet koji je za ceo mesec novembar iznosio svega 4.766,96 tona robe. Inace, nedeljni promet protekle nedelje manji je u odnosu na isti pokazatelj iz prethodne nedelje za 27,02 %, dok je finansijski promet koji je iznosio svega 18.408.310,00 dinara , ali je zbog trgovanja sojinim zrnom cija je jedinicna cena veca od cena žitarica, veci od istog pokazatelja iz prethodne nedelje za 7,87 %. O suštinskim uzrocima ovakvih tržišnih dešavanja dosta je vec pisano, a sekundarni efekti ovih uzroka pojavljivace se u razlicitim formama i trajati verovatno duže. Ti sekundarni efekti ogledace se kroz razna preplitanja finansijskih i robnih tržišta, razlicite interventne mere pojedinih država da li u finansijskom ili robnom sektoru, …, a sve to ce u manjoj ili vecoj meri menjati tržišne okolnosti.
Intervencija države na tržištu kukuruza otkupom 96.000 tona ove robe po 9,00 din/kg potpuno je bacila u senku komercijalno tržište ove robe. To je upravo i bio razlog da kukuruz posle dužeg vremena nije dominantna roba u trgovanju na „Produktnoj berzi“. Prosecna cena trgovanja u protekloj nedelji iznosila je 7,96 din/kg (7,37 bez PDV), što je na istom nivou kao i prethodne nedelje, ili da budemo precizni, to je zanemarljivo mali pad od 0,38%. Koliko ce ovaj državni otkup pokrenuti tržište kukuruza pokazace vreme pred nama, ali pomenimo ovom prilikom jednu pojavu na svetskom tržištu koja može da bitno da utice na svetsko, a potom i na naše tržište u ekonomskoj 2008./09. godini. Naime, strmoglavi pad cena nafte, otvorio je jedno cisto ekonomsko pitanje koliko je isplativa proizvodnja bioetanola od kukuruza. To je upravo bio glavni razlog otkaza mnogih ugovora kupovine kukuruza za namene industrije bioetanola, što je oslobodilo izvesne kolicine ove robe za tržište stocne hrane. Bice zbog toga veoma interesantno posmatrati šta ce se dešavati na tržištu kukuruza pre svega na najvecoj robnoj berzi u Cikagu.
Na tržištu pšenice ništa novo. Mali promet, cena stablina. Na bazi svega 2 kupoprodajna ugovora i 400 tona istrgovane robe preko berze u Novom Sadu, realizovana je cena od 14,04 din/kg (13,00 bez PDV). U odnosu na prethodnu nedelju i jedini sklopljen ugovor po ceni od 13,82 din/kg (12,80 bez PDV), to je rast od 1,59%. Pšenica ce po svoj prilici sacekati kraj decembra kada se po pravilu mnogo trguje ovom robom, pa da opet bude predmet ozbiljnijih analiza.
U atmosferi opšteg tržišnog zatišja trgovanje sojinim zrnom sa aspekta intenziteta trgovanja možemo smatrati sasvim zadovoljavajucim. Posle naglog pada cene pocetkom skidanja useva u septembru mesecu, cena soje se stabilizovala na približnom nivou koji je imala i protekle nedelje, a iznosila je 32,17 din/kg (29,78 bez PDV).
Od ostalih roba trgovalo se još suncokretovom sacmom 33% proteina i koja iz nedelje u nedelju beleži permanentan pad, pa je tako prosecna cena trgovanja u protekloj nedelji iznosila 7,00 din/kg (5,93 bez PDV), kao i sojinom sacmom po ceni od 38,90 din/kg ( 32,97 din/kg).