PROMET ROBA NA PRODUKTNOJ BERZI od 02. do 06. jula 2012. godine

Najvažnije iz protekle nedelje:
- Odsustvo pšenice iz trgovanja
- Rast cene kukuruza
- Rast cene soje

Nakon veoma intenzivne berzanske trgovine krajem juna, tokom ove nedelje promet na „Produktnoj berzi“ skoro da je potpuno zamro. U periodu od 02.07.-06.07.2012. istrgovano je svega 201 tona robe, što predstavlja apsolutni minimum u poslednjih nekoliko meseci. Ukupna vrednost takvog, više nego skromnog, prometa iznosila je tek 6.160.539,04 dinara.

      Odgovor na pitanje zašto je to tako leži u činjenici da ponude nove pšenice, kukuruza i soje, ili uopšte nema ili je cenovno takva da ne nailazi na adekvatnu tražnju. I dok je na tržištu kukuruza i soje to već postalo pravilo u ovo doba godine, dotle je uzrok ovakvog stanja na tržištu pšenice posledica niz razloga.
      Kukuruz je tokom nedelje postigao prosečnu cenu od 22,67 din/kg (20,99 din/kg, bez PDV-a), što je za čak 5,90% više nego prethodne nedelje, uz napomenu da je cena imala uzlazni trend i da je poslednji ovonedeljni berzanski posao zaključen po ceni od 21,70 din/kg, bez PDV-a. Ima ga malo u ponudi i potencijalni prodavci prate uzlazni trend svetskih cena kukuruza.
      Cena soje je u porastu za 1% i iznosi 57,24 din/kg (53,00 din/kg, bez PDV-a), ponovo se približavajući sezonskom rekordu.
       Razlozi odsustva pšenice iz prošlonedeljnog trgovanja su prvenstveno činjenica da očekivani cenovni skok od strane prodavaca, nije došao tako brzo i da trenutno trgovci ne mogu da plate više od 24,30 din/kg (22,50 din/kg, bez PDV-a). Po toj ceni realizovan je jedana jedini ovonedeljni posao i u odnosu na prošlu nedelju cena nove pšenice je u porastu za 7,14%. Sa druge strane mlinari smeštaju pšenicu u silose i nude pristojnu akontnu cenu od 20,00 din/kg, bez PDV-a, uz primenu konačnog obračuna u drugoj polovini jula, uz regresiranje transportnih troškova i priznavanje dela marže. Čini se da zahvaljujući visokim cenama najznačajnijih poljoprivrednih kultura koje su ostvarivali tokom prethodne sezone, proizvođači nisu prisiljeni da odmah, po svaku cenu, prodaju svu pšenicu, kalkulišući i osluškujući sa jedne strane kakve su izvozne kalkulacije na osnovu skoka svetskih cena pšenice, a sa druge da li će, kada i pod kojim uslovima država krenuti u otkup novog roda.
       Pored navednih kultura trgovano je još sojinom sačmom i stočnim brašnom. Sojina sačma čvrsto drži cenovnu poziciju od 50,00 din/kg, bez PDV-a , dok je cena stočnog brašna u padu i iznosi 15,00 din/kg, bez PDV-a.